הלמידה במשבר הקורונה:

עקב משבר הקורונה ניפגשנו עם מנהל אורט שלומי אורן דרמון ועם מאיה סגל מנהלת פדגוגית כדי לראות איך מתנהלת הלמידה מרחוק בזמן האחרון

אורן דרמון מנהל בית ספר “אורט שלומי” מסביר איך בית הספר מתמודד עם משבר הקורונה בארץ .

אורן דרמון: שלום לכם, אחרי כמעט חודשיים של מגפת קורונה אני שמח לנסות ולהתחיל להחזיר את כל התלמידים שלנו לשגרה בבית ספר, לפני שבוע וחצי התחלנו ממש בקטנה עם התלמידים של החינוך מיוחד, בעיקר עם יב’ וזה מתחיל מאוד מדורג, בהתחלה היה מותר שהיו רק שלושה תלמידים עם מורה בכיתה ואחרי שנקנו את כל בית ספר באו שלושה ילדים, זה הרגיש נורא חסר וריק ובעצם מתחילת שבוע הזה אנחנו נערכים לחזרה לכיתות יא’ ויב’ אז בית הספר כבר יותר מלא וחוזרים תלמידים לאט לאט עדיין לא מלא, עדיין לא ימים מלאים, עדיין לא כל הכיתות אבל לאט לאט חוזרים, כדי שתוכלו לחזור לפה ללמוד עשינו כמה דברים מאוד מאוד משמעותיים בשבוע האחרון. הראשון שבהם קבענו נהלים של מה מותר ומה אסור בבית ספר, אני יתן לכם לדוגמה, ניתקנו את כל הקולרים של בית ספר כי אסור זה מסכן והגברנו מאוד את הנושא של ניקיון השירותים ושמירה על היגינה ודאגנו שיהיו סבונים בשירותים כל אחד וכל אחת יוכל לשטוף ידיים בצורה נוספת, דבר שני זה שאסור לשבת יותר מ17 ילדים בכיתה ולא יותר מ1 בשולחן ולא להעביר ציוד בינינו וגם להשתדל לא להחליף הרבה קבוצות לימוד, זאת אומרת שקבוצת הלימוד תיהיה עקבית לכולם וככה נוכל להיפגש ולהחסף כמה שפחות תלמידים בעיניין הזה. אם מחר חס וחלילה יפרוץ פה מגפה אז לא תיהיה הדבקה רחבה. כל זה אפשרי עם חברה יא’ ויב’ ועם  חינוך מיוחד כי הם תלמידים בוגרים שאפשר להגדיר הנחיות ונורא קל להם לעמוד בהם וגם כי לא כל התלמידים אז בית ספר פנוי, ראיתם היום תלמידי יא’ ויב’ למדו בכיתות של שיכבת י’, התחלנו להתפרס גם על כל הבניין בהקשר הזה . כשיחזרו תלמידי חטיבת הבניים וכיתה י’ זה יהיה הרבה יותר מסובך כי גם זה קבוצות הרבה יותר גדולות וגם כולם יהיו במקביל ואני מעריך שאנחנו נצטרך ללמד במשמרות, זה מצחיק להגיד בית ספר כי זה לא מפעל אבל זה משמרות, אבל אני מניח שתיהיה קבוצה אחת שתתחיל בבוקר נניח בשמונה עד 11 וקבוצה שנייה שתתחיל מ11 עד שתיים והם לא ייפגשו ואלה יצאו ואלה יכנסו ובית ספר יפעל בצורה הזאת . מיום ליום אנחנו מנסים לשכלל ולהתאים את עצמנו למצבים המשתנים ולהגדרות ולהנחיות המשתנות, אנחנו מנסים גם לשלב שיעורי זום ביחד עם שיעורים מהכיתה לתלמידים שכרגע מבחינה רפואית לא יכולים להגיע לכאן, ילדים בקבוצת סיכון, הורים בקבוצת סיכון וכו’. אנחנו מנסים לשלב כל מיני פורמתים של חלק מהדברים נעשה בכיתה במיוחד במקצועות הבגרותיים שזה חשוב לפגוש, אין תחליף לעיניין הזה, במקצועות הכי לעשות דברים מרחוק לדוגמה השלמות, פרטני מרחוק ולשלב את זה ודבר שלישי זה באמת לבנות משהו שהוא קצת מתכתב עם זה שאתם י”ב אחרי חודשיים בבית מאד קשה לחזור לבית מ8 עד2 אז לחזור קצת יותר מאוחר ולעשות קצת פחות ימים בדרך כלל במאי כבר באים פה למרתונים אז אופי הלימידה הוא לימדה של מרתונים ואין באמת מערכת עם צלצולים כמו שהיינו רגילים לפני ימי הקורונה אני מאוד מאוד דואג ומידי פעם מתעורר בלילה עם חששות אם מה יקרה יגלו מישהו נדבק פה וזה אחריות מאד כבדה . 

מאיה סגל מנהלת פדגוגית ומורה ורכזת להיסטוריה בבית ספר ”אורט שלומי” מספרת איך בית הספר מתמודד עם משבר הקורונה .

מאיה סגל:  אני חושבת שמורים שעשו את הרפורמציה באמת עברו מלמידה מקרוב ללמידה מרחוק ולמצוא את האמצעים הדיגיטלים הנכונים, שילבו מסימות מעקב אחרי התלמידים כן ומורים שלא עשו היה להם פחות יעיל, זה מאוד תלוי ככה  איך המורים הסתגלו למצב החדש . 

אז עם פרוץ המשבר הקורונה אנחנו צריכים לעבור שינוי תפיסתי של הלמידה ומי למידה מקרוב של מורים בצורה פרונטלית מול תלמידים בכיתה אנחנו צריכים לאמץ גם אסטרטגיות וגם טקטיקות של למידה מרחוק שזה אומר א’ מפגשים וירטואלים של מורים ותלמידים אז להם יצא אפליקציה דיגיטלית נכונה אם זה זום, אם זה טים, אם זה הגוגל אית ואז לראות איך אתה בונה שיעור שהוא באמת אפקטיבי ברמת המשימות, ברמת הקשר האישי עם התלמידים, מה התדירות, ובעצם בנינו מערכת שיעורים מכוונים שכל מורה השתבץ מול הכיתות הנכונות, שמנו דגש על משימות הבגרותיות בהתחלה וגם לנהל את המעקב הנוכחות ואת הקשר עם מורים וגם להכין את הציבור את הקהילה הבית סיפרית למהלך הזה ותוך כדי להכשיר מורים לכלים שהם לא הכירו כלים דיגיטלים:  גוגל דרייב, כל מיני אפליקציות שיוצאות לשיעורים יותר אטרקטיבים, ולא להעביר את השיעור הפרונטלי אז איז לעולם של הלמידה המכוונת, אז זהו בגדול מה שעשינו.

תכלס אף אחד לא ידוע איך מתרגלים למצב, צריך להעריך להנחיות של משרד החינוך שהם בעצם  הבינו שהתחלואה יורדת ואפשר לחזיר את המשק ומכללות מערכת החינוך לשיגרה רגילה.

 אז גם בעצם להתחיל לבנות את מערכת לאור הנחיות של משרד הבריאות, אז בהתחלה ככה התחלנו לעבוד עם הקפסולות לקבוצות הקטנות ללמידה, ולהחזיר רק את השכבות שניגשות למבחני בגרות, אז הם הגיעו לכאן למשימות ממוקדות אם זה למרתונים למקצועות שהיה להם מבחנים ועכשיו שמחזירים בעצם את ד’ עד י’ אז א’ זה להוציא איזה חוזה הנחיות להורים, לתלמידים . אנחנו בגדול נחזור למערכת הלמידה שהיתה טרם זמן הקורונה אבל תוך הבנת שאנחנו לא בדיוק מי שאנחנו שהיינו לפני זה ואיך אנחנו כן יכולים לשלב ולמנף את הלמידה ולשלב יותר ציונים דיגיטליים ולהפוך את השיעור לפורטלי, מסורתי למשהו שהוא באמת יותר עדכני, חדשני, נכון למאה ה21 וזה תהליך ארוך זה לא יקרה בחודש או חודשיים, אנחנו זה ילווה אותנו לכל התקופה .

קשה לי עוד לומר צריכים לשאול את עצמנו מה זה חזרה יעילה, האם זה אומר לחוש את כל התלמידים כדי יש רגישויות וכאלה בקרב המשפחות, הורים בסיכון או ילדים עם איזה שהם רגישויות. לאחר מכן גם הציבור המורים, גם את הצוות צריך להחזיר לראות איך הוא מתארגן מבחינת המציאות המשפחתית של כל אחד מאיתנו. יעיל אני יכולה לומר כאשר באמת הנוכחות תהיה והלמידה תהיה  כמו שהייתה יותר מלפני העידן הקורונה  ושבאמת בסוף נסיים את כל המשימות הפדגוגיות שהצבנו לעצמנו השנה, אז קשה לי עוד לומר בשלב הזה שעוד יומיים תלמידי התיכון והחטיבה יחזרו למערכת רגילה, יהיה קשה להגיד אם זה יהיה יעיל או לא. 

הייתי עושה דברים אחרת בלמידה מקוונת שהתקיימה עכשיו בזמן הקורונה בעיקר בהיבט של ליווי יותר אישי של צוות המורים גם מבחינת אכיפת השיעורים במערכת ולוודא שכל המורים גם הם עבור איזה שהוא משבר אסטרטגי במצב הזה, אז לתת יותר תמיכה פדגוגית, לתת באמת איזה שהיא בכרה יותר על מערכת השיעורים, בקרה לתלמידים שנעדרו משיעורים, יש כאלה תלמידים שהורידו את השלטר ובעצם נהנים מהלמידה מרחוק לגמרי ומה אתה עושה במקרים כאלה, עד כמה המניפת השליטה שלך מרחוק באמת יעילה במצב כזה, אני חושבת שבעיקר את זה, את הבקרה , את האכיפה על מערכת הלמידה כמו שהיא תמיד.

לסיום לפי דברים של אורן דרמון ומאיה סגל ניתן לראות כיצד הלמידה מתנהלת במשבר הקורונה .

מגישה: יהלי חיוט

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s