עד כמה ההקלות עוזרות לתלמידים בבגרויות?

מאת שירז רבינוביץ

ראיון עם קרן כץ רכזת בגרויות שבו היא מציגה את דעתה על תקופת הקורונה והבגרויות

שירז רבינוביץ’: תציגי את עצמך מה שמך ומה תפקידך? 

“קוראים לי קרן כץ, אני מורה 11 שנה ובשנתיים האחרונות הפכתי להיות רכזת בגרויות בתיכון אורט שלומי ומחנכת כיתה י, אני נשואה ויש לי שני ילדים. ותקופת הקורונה הייתה מאתגרת כמחנכת, אמא ורכזת בגרויות”.

שירז רבינוביץ’: תסבירי את ההנחיות החדשות של משרד החינוך המותאמות למשבר הקורונה.

כשהתחיל כל משבר הקורונה, אז לא ידעו מה יהיה עם הבגרויות הייתה תקופה מאוד מבלבלת בעיקר לרכזי הבגרויות יצאו בערך מתחילת הקורונה איזה עשרה חוזים שכל פעם משנים, מזיזים האם יהיה בגרויות לא יהיה, לצורך הדוגמה אנו נמצאים עכשיו בתחילת יוני אז היינו אמורים לעבור בערך חצי מהבגרויות ובעצם משרד החינוך החליט שהוא דוחה את הבגרויות ומתחיל אותן מה- 23.6 ובעצם את הבגרות במתמטיקה הייתה אמורה להיות ביום אחד, היא מתפרסת על משך שלושה ימים וכל פעם רק שני שאלונים באותו מקצוע ומותר 15 תלמידים בכל כיתה, חייבים להיות עם מסיכה, צריך להיות במרחק אחד מהשני אבל ההנחיות החדשות בעיקר מעורפלות כי הן כל פעם יכולות להשתנות”. 

שירז רבינוביץ’: האם התלמידים שנבחנו בכיתה יא או במועדי החורף במקצועות ספרות, היסטוריה ואזרחות עדיין צריכים להיבחן או שהם פטורים? 

“יש כמה שלבים, אם תלמיד נבחן בחורף והוא נכשל אנו צריכים בעצם להגיש בקשה בהנחה, אם הוא נכשל באזרחות ובעצם בקיץ הוא אמור להיבחן באזרחות וספרות מכיוון שההפרש בין הבגרויות זה יום אחרי יום, אז החליטו במשרד החינוך לאפשר לתלמידים שנכשלו בעצם להיבחן היבחנות אחת פנימית שזה אומר שבית הספר מאריך אותם. זה לא עובד כל כך מהר להגיש בקשה בפורטל שהמפקח יחתום, צריכים לעשות קורס של שישים שעות של למידה ובעצם אנחנו נמצאים עכשיו במצב המתנה אם בערך ארבעה או חמישה תלמידים. כי בעצם אנחנו מחכים שיאפשרו להם במידה ותלמיד לא יאושר לעשות פנימית אז לצערי התלמיד יצטרך להיבחן בשתי בחינות בספרות, היסטוריה ואזרחות אחד אחרי השני יום אחרי יום, לגבי תלמידים שפשוט היה להם ציון הגשה והבריזו ולא הגיעו באותו יום אז כמובן שהם חייבים לעשות חיצוני את שתי הבחינות בגרות”.

שירז רבינוביץ’: האם הבחינות יתקיימו באותה מתכונת עם בוחנים מבחוץ, באיזו צורה זה מתקיים?

“הבחינות מפוזרות למשל במתמטיקה לשלושה ימים או אנגלית לצורך הדוגמה כדי שלא יהיה עומס, הבחינות יהיו באותה מתכונת, בוחנים מבחוץ, יגיע משגיח ההבדל היחידי שאולי הוא יהיה הקושי העיקרי זה שהתלמידים כרגע לפי ההנחיה חייבים לשבת בבחינת הבגרות לאורך כל הבחינה עם מסיכה על הפנים שלהם. אני חושבת שזה יהיה קשה, ההנחיות אותו דבר אסור לאחר וצריך להגיע עם תעודת זהות”. 

שירז רבינוביץ’: האם התלמידים יבחנו על כל החומר שהיו אמורים ללמוד?

“התלמידים לא נבחנים על כל החומר שהם היו אמורים ללמוד, בגלל הקורונה עשו בעצם מיקודים למקצועות השונים ובחלק מהמקצועות הורידו חומר לצורך הדוגמה אני אתן דוגמה על לשון, תלמידים שלא היו זכאים למבחן מותאם היום כולם מקבלים מבחן מותאם שזה בעצם מקל. בספרות ממש מיקדו שכך יודעים בדיוק מה הפרק חובה שיהיה, ואיזה פרקים אפשר לעשות בהם בחירה, בעצם בכל המקצועות עשו מיקוד לחומר ובעצם צמצמו אותו כי הבינו שתקופת הקורונה בעצם מנעה מהתלמידים כמעט חודשיים וחצי ללמוד באופן רצוף ולכן מה שהם עושים זה להקל מבחינת המיקוד של החומר”.

שירז רבינוביץ’: האם תרצי להוסיף עוד משהו בנושא?

“אני אוסיף עוד משהו, תקופת הקורונה הייתה קצת משוגעת לכולם ובעיקר לי כ- רכזת בגרויות כי הנהלים משתנים מרגע לרגע, כן לעשות את זה לא לעשות, מתי הבגרויות? איך אוכפים? מה עושים? וזו תקופה מאוד מבלבלת בסופו של דבר ניסו לייצב איזושהי מערכת שהבגרויות יהיו בחודש סוף יוני, יולי בעצם כל חודש יולי אני אעבוד, שזה קצת קשה אבל אין מה לעשות, זה מה שצריך לעשות. אני שמחה שבאו לקראת התלמידים, אני חושבת שלתלמידים היה מאוד קשה וכרגע שהם מכוונים למטרה מסוימת אז יותר קל להם ואני מאחלת שיהיה להם בהצלחה בבגרויות”. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s