האם אפשר להצליח בחיים בלי בגרות?

מאת אביה לוי שלי

ראיון עם אריק מנדלבאום מנהל בית ספר שבו הוא מציג את דעתנו על החינוך והבגרויות:

אביה לוי שלי: תציג את עצמך, תספר על עצמך 

“קוראים לי אריק, אני בן 48 נשוי לגליה ויש לי שתי בנות, רותם ושילת, רותם מסיימת יב ושילת שהגיעה ממשפחת אומנה, אני גר בגליל במצפה גיתה, המקצוע הראשון שלי היה גנן צמחים ובהמשך הגעתי איכשהו לחינוך”. 

אביה לוי שלי: תוכל לספר לנו מהי האג’נדה החינוכית שלך?

“האג’נדה החינוכית שלי … בעצם לא חינוכית אלא אג’נדה קיומית, חינוך בעצם לא מעניין אותי למרות היותי איש חינוך, מה שמעניין אותי זו הסיבה הקיומית סיבת החיים, שאלות קיומיות ובעיני שלושת השאלות העיקריות הן לשם מה אני חי? איזה אדם אני רוצה להיות? ובאיזה עולם אני רוצה לחיות? מכאן גוזרים כל תפיסה חינוכית שלא תהיה, בצורה מודעת או לא כל אג’נדה חינוכית יושבת על הלכות יסוד של תשובות לשלושת השאלות הללו”. 

אביה לוי שלי: איך לדעתך צריך להיראות החינוך? לאיזה כיון החינוך צריך ללכת? 

“לדעתי החינוך צריך להיות הרבה יותר פתוח, הרבה יותר אוטונומי, הרבה יותר הגשמה ולא שליטה, בינינו בתי ספר מיותרים זה בזבוז זמן, בזבוז מקום ובזבוז משאבי ציבור וגם פגיעה הרבה פעמים באיכות חיים, גם של המורים וגם של הילדים וזה רחוק ממקום שבאמת מטפח למידה. במקרה הטוב הוא לא פוגע ובמקרה הרע הוא עושה נזקים מאוד משמעותיים. צריך לחזור פשוט לשאול את השאלות העמוקות, מהי למידה? איך בית הספר מטפח את הלמידה ולא העברת ידע, שינון וכל מיני שטויות כמו הבגרויות ושאר המיצבים”. 

אביה לוי שלי: מה דעתך על הבגרויות כפי שהן היום? מה לדעתך צריכות להיות דרכי ההיבחנות? 

“המטרה העיקרית של בגרות זה לסנן את טובת האקדמיה ולדאוג שלפחות מחצית מהעם ישאר בצד שמאל של ההתפלגות הנורמלית ולכן המעשה החינוכי שטומן בחובו הבגרויות במדינת ישראל הוא מעשה לא חינוכי בכלל, להפך הוא גורם להרבה מאוד מהתלמידים לסיים את התיכון בתחושה של כישלון, לא צריך בגרויות, אין שום משמעות לבגרות, וגם לא הייתי קורא לזה בגרות כי זה רחוק מלהיות משהו שקשור לבגרות, זה קשור לאינטרסים פוליטיים. פוליטיים לא של ימין ושמאל, אלא של אקדמיה והשכלה גבוהה וכדומה. ובנוסף להחזיק את התלמידים שלא יהיו חופשיים כי אם יחזיקו אתכם כדי שתעשו את הבגרויות אז אתם לא תעשו בלאגן ותבינו שאפשר לעשות בחיים דברים יותר משמעותיים. אני בכלל לא חושב שצריכות להיות דרכי היבחנות ולא ציונים ולא השוואות, אני חושב שצריך להדהד כל הזמן ולתת משוב על ההתקדמות המתמדת, אני חושב שהלמידה לא צריכה להיות לפי גיל, אני חושב שהחברה שלנו צריכה להעריך בעלי מקצוע לא פחות מידע אקדמי ותשוקה ללמידה וסקרנות ועשייה למען עולם טוב יותר ולכן אין שום משמעות. בתי הספר בכלל נוצרו לא כדי לטפח למידה אלא כדי לייצר פועלי ייצור, אזרחים נאמנים וחיילים לצבא ולכן אני חושב שהבגרויות הן חטא מאוד משמעותי שפוגע כי בסוף הכל יכנס לשם. צריך לשנות אותן מהיסוד”. 

אביה לוי שלי: כיצד ניתן להתאים את ההוראה לסוגי תלמידים שונים? 

“צריך לחקור את התלמיד ושהוא יכוון מה הוא צריך ומה הוא לא צריך, לא לקבוע עליו מראש מה הוא צריך ומה לא, אלא יחד איתו ללמוד אותו ואת עצמו ואת החיים שלו”. 

אביה לוי שלי: מה למדת ומה אתה מסיק כמנהל מההוראה המקוונת בשעת חירום זאת? 

“עד כמה בית ספר מיותר, עד כמה מטעה משרד החינוך לא רלוונטי לשטח ועד כמה למי שבאמת הרוויח בתקופה הזו, אפשר ללמוד הרבה יותר טוב בכל מקום חוץ במוסד הזה שנקרא בית ספר”. 

אביה לוי שלי: מה ניתן לשפר וכיצד?

“צריך בעצם לחסל מהיסוד את בתי הספר ולבנות מחדש מקומות ותהליכים שקשורים ללמידה”. 

אביה לוי שלי: איך לדעתך בית הספר במאה ה 21 צריך להיראות?

“כל דבר חוץ ממה שנראה היום, אני בכלל לא בטוח שצריך מקום שנקרא בית ספר. אבל זה ישאר ככה מכל מיני סיבות כי הוא משרת הרבה יותר בייביסיטר וצרכים פוליטיים חברתיים מאשר צרכי למידה. הרי בסופו של דבר את הבגרות אם רוצים עושים בחצי שנה”.  

אביה לוי שלי: במה יש לשים את הדגש?

“באוטונומיה, בחופש, לקיחת אחריות וטיפוח הסקרנות ללמידה”. 

אביה לוי שלי: האם תרצה להוסיף משהו?

“יש הרבה דברים שאני מוסיף והם כתובים ומפורסמים, בעיקר אני חושב שהתלמידים צריכים לעשות מרד כללי ולהגיד שבית הספר לא רלוונטי לחיים ולא רלוונטי ללמידה, ולהפסיק לבוא אליו ואני מוכן לעזור להוביל את המרד הזה, בהצלחה”. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s